63806-001 Polished Gold 9 Light Centre Fitting with Glass Rods
New
-70 %
63806-001 Polished Gold 9 Light Centre Fitting with Glass Rods
€727.80
€2,426.00
You save: €1,698.20
Ex Tax: €591.71
- Model: 63806-001
7 views
Light bulb(s) not included
An impressive, high-quality, multi-layered pendant is the ultimate indulgence in luxury. Featuring a polished gold plated finish with show-stopping handmade glass rods, each carefully positioned to diffuse the light to dramatic effect. This stunning design will be a striking display for modern or contemporary decor. This pendant is fully height adjustable at the point of installation.
| Product Info | |
| Product Code | 63806-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 76 cm |
| Maximum Height (cm) | 205 cm |
| Minimum Height (cm) | 80 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 9 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |