63890-001 Cobalt Glass Table Lamp with Gold Satin Shade
63890-001 Cobalt Glass Table Lamp with Gold Satin Shade
Day
Hour
Min
Sec
€200.61
€236.00
You save: €35.39
Ex Tax: €163.10
- Model: 63890-001
891 views
Light bulb(s) not included
A unique cobalt mottled glass base, with contrasting matt antique brass plated metalwork and gold satin shade. Inline on/off switch with 1.5 metre black fabric cable.
| Product Info | |
| Product Code | 63890-001 |
| Maximum Wattage (W) | 60W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 36 cm |
| Height (cm) | 48.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Other |
| Frame / Base Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | Gold |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |