67681-010 Black Pendant with Natural Jute Shade
67681-010 Black Pendant with Natural Jute Shade
Day
Hour
Min
Sec
€95.20
€119.00
You save: €23.80
Ex Tax: €77.40
- Model: 67681-010
5 views
Light bulb(s) not included
This jute pendant is a simple way to bring a natural element to any home. Mixing a black metal lamp holder, suspension and ceiling plate with the natural shade, this height-adjustable pendant will add warmth to any living room, bedroom or hallway.
| Product Info | |
| Product Code | 67681-010 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 50 cm |
| Maximum Height (cm) | 150 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Brown / Bronze |
| Shade / Diffuser Material | Other |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |