75531-006 Green Glass Table Lamp with Natural Linen Shade
75531-006 Green Glass Table Lamp with Natural Linen Shade
Day
Hour
Min
Sec
€90.10
€106.00
You save: €15.90
Ex Tax: €73.25
- Model: 75531-006
601 views
Light bulb(s) not included
A gourd shaped recycled green glass base makes this impressive lamp a real stand out piece. With a natural linen shade this lamp can light up the darkest of corners.
| Product Info | |
| Product Code | 75531-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 40 cm |
| Height (cm) | 56.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Other |
| Frame / Base Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | Beige |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |