75679-005 Gold LED Flush with White Diffuser Ø 33.5 cm
75679-005 Gold LED Flush with White Diffuser Ø 33.5 cm
Day
Hour
Min
Sec
€122.40
€144.00
You save: €21.60
Ex Tax: €99.51
- Model: 75679-005
8 views
Illuminate your bathroom in style with this LED flush. Rated IP44, this gold bathroom lighting is designed to withstand moisture. LEDs use up to 75% less energy and last up to 20 times longer than incandescent bulbs. This stunning design will be a striking display for modern or contemporary bathrooms and is especially suitable for bathrooms with low ceilings. Matching products are available.
| Product Info | |
| Product Code | 75679-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 24W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 33.5 cm |
| Height (cm) | 6.5 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 2160 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold, White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Mains Operated |