77250-049 Tiltable Anthracite CCT Wall Lamp
- Model: 77250-049
The wall light offers an inviting lighting design at eye level! As an elegant and practical solution, it illuminates the house entrance and provides ideal light when installed in the upper quarter of the door height. Alternatively, the luminaire is also ideal for patios, house facades, or garden sheds thanks to its IP44 protection rating. Using the DIP SWITCH, you can set three different light colours directly on the luminaire to create the right lighting mood for your outdoor area. The tiltable luminaire head also allows you to direct the light according to your needs. The simple colour design of the die-cast aluminium in anthracite blends effortlessly into any outdoor concept. The luminaire also features modern LED technology, which is characterised by high light quality and energy efficiency.
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (2300K, 3000K, 4000K)
- Not dimmable
- This light fitting is not suitable for external dimmers. It can only be controlled with an integrated dimmer.
- Tiltable
| Product Info | |
| Product Code | 77250-049 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7.5W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 14 cm |
| Height (cm) | 19 cm |
| Width (cm) | 10 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White , Natural White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 750 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver, White |
| Shade / Diffuser Material | Metal, Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Extras | Adjustable Diffuser, CCT - Colour Changing Technology |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Mains Operated |