79108-006 Brass LED Wall lamp with Cloudy Glass Diffuser
79108-006 Brass LED Wall lamp with Cloudy Glass Diffuser
Day
Hour
Min
Sec
€69.60
€87.00
You save: €17.40
Ex Tax: €56.59
- Model: 79108-006
5 views
Create a captivating wave of light with the LED wall light – an architectural statement that transforms any space with warmth and visual drama. The glass shade produces flowing light patterns, creating a mesmerising interplay between shadow and illumination. Integrated LED technology provides gentle, warm white lighting to enhance the ambience, while the central gold metal accent plate offers contemporary contrast and a sophisticated edge. This striking piece works beautifully in a series along corridors or as a standalone artistic accent that commands attention.
| Product Info | |
| Product Code | 79108-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 8W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 8.4 cm |
| Height (cm) | 32 cm |
| Width (cm) | 20 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 983 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, White |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |