79488-003 Satin Gold 3 Light Centre Fitting with Ribbed Amber Glass
79488-003 Satin Gold 3 Light Centre Fitting with Ribbed Amber Glass
Day
Hour
Min
Sec
€149.60
€176.00
You save: €26.40
Ex Tax: €121.63
- Model: 79488-003
5 views
Light bulb(s) not included
The 3-light pendant combines modern glamour with timeless elegance. Finished in satin gold with a luxury braided cable, it features three oversized amber glass shades with a soft rippled texture, casting a warm and lustrous glow. Height-adjustable for flexibility, it suits both standard and high ceilings, making it perfect for lounges, bedrooms, studies, or hallways. With clean lines and refined detailing, the pendant is a versatile and luxurious centrepiece for contemporary interiors. Height is adjustable at the point of installation (44-138cm).
| Product Info | |
| Product Code | 79488-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 37 cm |
| Maximum Height (cm) | 138 cm |
| Minimum Height (cm) | 44 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 3 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Amber / Champagne |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |