79624-003 Matt Black Table Lamp with Black Oval Shade
79624-003 Matt Black Table Lamp with Black Oval Shade
Day
Hour
Min
Sec
€86.70
€102.00
You save: €15.30
Ex Tax: €70.49
- Model: 79624-003
6 views
Light bulb(s) not included
The Table Lamp brings contemporary minimalism into the home with a sculptural matt black steel base and matching oval cotton shade, lined in black for a cohesive monochrome look. Its unusual oval form echoes the base while saving space on shelves, consoles or compact surfaces. Finished with a black cable and inline rocker switch, it provides soft, balanced light for living rooms, bedrooms, bedside tables, kitchens or relaxed spaces. Understated yet distinctive, the table lamp enhances interiors with quiet confidence and modern sophistication. It comes complete with a Black Cotton Mix Oval shade.
| Product Info | |
| Product Code | 79624-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 16 cm |
| Height (cm) | 53 cm |
| Width (cm) | 31 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Black |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |