79724-003 Green Ceramic Table Lamp with Green Cotton Shade
79724-003 Green Ceramic Table Lamp with Green Cotton Shade
Day
Hour
Min
Sec
€141.95
€167.00
You save: €25.05
Ex Tax: €115.41
- Model: 79724-003
4 views
Light bulb(s) not included
The Table Lamp makes a bold statement with its arts-and-crafts-inspired form and rich moss green finish. The ceramic base is paired with a cotton-rich shade in the same hue, complete with a matching fabric lining that deepens the glow when lit for a warm, vibrant ambience. Finished with a luxury green braided cable and in-line switch, this lamp brings both style and function to living rooms, bedrooms, kitchens, hallways or reception areas. A striking tone-on-tone design, the Lagle adds accent colour, vibrancy and elegance while blending beautifully with natural material interiors. The table lamp comes complete with a Green Cotton Mix Drum shade.
| Product Info | |
| Product Code | 79724-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 36 cm |
| Height (cm) | 64 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Other |
| Frame / Base Material | Ceramic |
| Shade / Diffuser Colour | Green |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |