79732-003 Aged Brass 3 Light Spotlights
79732-003 Aged Brass 3 Light Spotlights
Day
Hour
Min
Sec
€141.95
€167.00
You save: €25.05
Ex Tax: €115.41
- Model: 79732-003
7 views
Light bulb(s) not included
The 3 Light Flush Spotlight in aged brass brings heritage character in a compact, versatile form. Its stepped back plate and flared, adjustable heads echo early 20th-century design, while offering precise directional lighting for kitchens, living rooms, bedrooms or hallways. Perfect for illuminating dark corners, artwork or task areas, it combines practicality with timeless style.
| Product Info | |
| Product Code | 79732-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 33 cm |
| Height (cm) | 17 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | GU10 |
| Number of Lights | 3 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Brass |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |