80024-001 Bathroom Black CCT Round Mirror with Hanger Strap
80024-001 Bathroom Black CCT Round Mirror with Hanger Strap
Day
Hour
Min
Sec
€231.18
€272.00
You save: €40.82
Ex Tax: €187.95
- Model: 80024-001
9 views
Suited to modern interiors, this stylish round mirror comes with a unique hanger strap and wall-mounted peg, offering the option of easy hanging. It features a front-facing LED light ring with adjustable colour temperatures—3000K, 4000K, and 6500K—controlled by a simple touch sensor. Mirror CCT also features a built-in demister pad and dimming capabilities.
- IP44. Suitable for bathroom zone 2
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (3000K, 4000K, 6500K)
- Demister pads effectively eliminate fogging and condensation on mirror surfaces
- Comes with a unique hanger strap and wall-mounted peg
| Product Info | |
| Product Code | 80024-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 29W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 3 cm |
| Diameter (cm) | 60 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White , Day Light , Natural White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 650 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Mirrored |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Extras | Dimmable LED, CCT - Colour Changing Technology, Demister Function |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Touch Lamp |