80090-001 CCT Cabinet Mirror with USB & C Port IP44
80090-001 CCT Cabinet Mirror with USB & C Port IP44
Day
Hour
Min
Sec
€461.56
€543.00
You save: €81.44
Ex Tax: €375.25
- Model: 80090-001
10 views
The cabinet mirror includes three shelves and features a de-misting pad and USB A + C port. It also uses CCT technology, providing options of 3000K, 4000K and 6500K. Its bright, adjustable lighting not only enhances a contemporary bathroom but also provides the perfect illumination for daily tasks.
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (3000K, 4000K, 6500K)
- USB and C port
- Motion sensor
- IP44. Suitable for bathroom zone 2
- Complete with three lit glass shelves
- Demister pads effectively eliminate fogging and condensation on mirror surfaces
| Product Info | |
| Product Code | 80090-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 13W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 14 cm |
| Height (cm) | 60 cm |
| Width (cm) | 40 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White , Day Light , Natural White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 238 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Mirrored, Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Extras | Build In USB, CCT - Colour Changing Technology, Demister Function, Build in C Type Socket |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Sensor |