80096-001 White CCT Multi Wattage Flush IP65
80096-001 White CCT Multi Wattage Flush IP65
Day
Hour
Min
Sec
€92.65
€109.00
You save: €16.35
Ex Tax: €75.33
- Model: 80096-001
9 views
This is a versatile and durable circular flush light with four selectable wattages and CCT adjustment (3000K, 4000K, 6500K), offering tailored performance to suit a variety of spaces. Its IP65 rating ensures its robustness and suitability for both interior and exterior environments. Available in white and black.
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (3000K, 4000K, 6500K)
- Selectable Wattage switch - 23W/25W/27W/29W
| Product Info | |
| Product Code | 80096-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 23W/25W/27W/29W Selectable |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 32 cm |
| Height (cm) | 5.3 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White , Day Light , Natural White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 2700/2910/3190/3400 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Extras | CCT - Colour Changing Technology, Selectable Wattage Switch |
| IP Rating | IP65 |
| Switch Type | Mains Operated |