80393-049 Gold Kong Table Lamp
- Model: 80393-049
Light bulb(s) not included
Artistic, bold and with a touch of jungle charm: this table lamp brings character to any room. With its sculptural presence, it not only functions as a light source, but also as a decorative object. The light can be easily switched on and off using the cord switch - uncomplicated and practical. KONG is made of gold-coloured plastic, which gives the figure a warm, eye-catching effect. The black socket creates a striking contrast and provides modern depth. This combination makes the light a real eye-catcher. For modern and reliable lighting, the use of an LED bulb is recommended. It offers a high quality of light, is versatile and convinces with uniform illumination. Its long service life and low heat generation make it the ideal choice for a wide range of applications.
| Product Info | |
| Product Code | 80393-049 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 15 cm |
| Height (cm) | 15 cm |
| Width (cm) | 22 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold, Black |
| Frame / Base Material | Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |