21065-006 Clear Glass Table Lamp with Grey Shade
21065-006 Clear Glass Table Lamp with Grey Shade
€173.00
Ex Tax: €140.65
- Model: 21065-006
745 views
Light bulb(s) not included
This Chrome Table Lamp with clear glass and grey pleated tapered shade is a traditional lamp with a contemporary finish. The chrome finish stand features a large clear glass urn around its centre, with a tapered grey pleated shade above to complete the look. It is intricate and ornate from top to bottom.
| Product Info | |
| Product Code | 21065-006 |
| Maximum Wattage (W) | 60W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 38 cm |
| Height (cm) | 68 cm |
| Other Measurements | Lampshade Height - 26 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Transparent / Clear, Chrome |
| Frame / Base Material | Glass, Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |