21769-001 Brushed Stainless Steel Wall Lamp
IP-44
21769-001 Brushed Stainless Steel Wall Lamp
€77.00
Ex Tax: €62.60
- Model: 21769-001
1851 views
Light bulb(s) not included
The wall light has an interesting contemporary design finished in brushed stainless steel and will provide the perfect complement to any outdoor space. Matching items available.
The bulb for this fitting is the E27 stick shape in CCT (3000K, 4000K and 6500K colour temperature)
| Product Info | |
| Product Code | 21769-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 16 cm |
| Height (cm) | 26 cm |
| Width (cm) | 10.2 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, Grey / Silver |
| Shade / Diffuser Material | Metal, Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Mains Operated |