23692-003 Brushed Copper 9 Light Pendant with Twist Ribbons
-20 %
23692-003 Brushed Copper 9 Light Pendant with Twist Ribbons
Day
Hour
Min
Sec
€730.37
€913.00
You save: €182.63
Ex Tax: €593.80
- Model: 23692-003
2763 views
Light bulb(s) not included
The 9 light pendant features twirling ribbons of brushed copper around a polished chrome frame. Is adjustable for height at point of installation and, being 65cm in diameter, would make a real statement in large modern hallways or kitchens. Matching products are available.
| Product Info | |
| Product Code | 23692-003 |
| Maximum Wattage (W) | 40W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 60 cm |
| Maximum Height (cm) | 150 cm |
| Minimum Height (cm) | 65 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 9 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Copper |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |