23760-006 White & Dark Grey Wall Lamp
IP-54
-15 %
23760-006 White & Dark Grey Wall Lamp
Day
Hour
Min
Sec
€73.12
€86.00
You save: €12.88
Ex Tax: €59.45
- Model: 23760-006
601 views
Light bulb(s) not included
This outdoor light provides attractive lighting and a nice feature for any exterior wall. The rectangular dark grey cast aluminium fitting has a grilled front, behind which is a stylish rectangular polycarbonate shade. This modern wall light provides a subtle source of light and a nice focal point.
| Product Info | |
| Product Code | 23760-006 |
| Maximum Wattage (W) | 60W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 8 cm |
| Height (cm) | 25 cm |
| Width (cm) | 12 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver, White |
| Shade / Diffuser Material | Metal, Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP54 |
| Switch Type | Mains Operated |