32016-003 Gold Pineapple Table Lamp with Black Shade
32016-003 Gold Pineapple Table Lamp with Black Shade
€181.00
Ex Tax: €147.15
- Model: 32016-003
2713 views
Light bulb(s) not included
The table lamp features a sculptured pineapple, a symbol of welcome, friendship, and hospitality. In Victorian times, a guest invited to a party where a whole pineapple was displayed in pride of place knew that no expense was spared. Impress your guests with this detailed life-sized pineapple lamp in gold leaf effect, with a black cotton shade. It operated with an inline switch on the cable flex.
| Product Info | |
| Product Code | 32016-003 |
| Maximum Wattage (W) | 60W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 36 cm |
| Height (cm) | 59 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Black |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |