33400-003 Chrome 10 Light Centre Fitting with Opal Globe Glasses
-20 %
33400-003 Chrome 10 Light Centre Fitting with Opal Globe Glasses
Day
Hour
Min
Sec
€388.80
€486.00
You save: €97.20
Ex Tax: €316.10
- Model: 33400-003
1637 views
Light bulb(s) not included
The 10 light centre fitting is a stunning oversized pendant with large opal white glass globes shown mounted on a polished chrome frame suspended from a steel cable. Height is adjustable at point of installation.
| Product Info | |
| Product Code | 33400-003 |
| Maximum Wattage (W) | 20W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 73 cm |
| Maximum Height (cm) | 115 cm |
| Minimum Height (cm) | 30 cm |
| Other Measurements | Lampshade Height - 23 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 10 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |