33463-005 Polished Chrome 9 Light Sputnik Pendant
-15 %
33463-005 Polished Chrome 9 Light Sputnik Pendant
Day
Hour
Min
Sec
€242.25
€285.00
You save: €42.75
Ex Tax: €196.95
- Model: 33463-005
952 views
Light bulb(s) not included
This is a dynamic nine-light pendant in the form of a polished chrome starburst. Compatible with LED bulbs. With its simple and elegant design, it adds a lovely finish to any room. Add this beautiful design to any type of home.
| Product Info | |
| Product Code | 33463-005 |
| Maximum Wattage (W) | 40W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 56 cm |
| Maximum Height (cm) | 240 cm |
| Minimum Height (cm) | 56 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 9 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Chrome |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |