4086-003 Copper Pendant with Dappled Globe Glass
-20 %
4086-003 Copper Pendant with Dappled Globe Glass
Day
Hour
Min
Sec
€184.01
€230.00
You save: €45.99
Ex Tax: €149.60
- Model: 4086-003
1832 views
Light bulb(s) not included
This single hanging pendant is a gorgeous glass globe of dappled, speckled copper that when illuminated gives off a warm glowing light that adds oodles of atmosphere to any interior. Matching ceiling plate with 1 meter of chain and on a bright copper base and finished with luxury black braided cable.
| Product Info | |
| Product Code | 4086-003 |
| Maximum Wattage (W) | 40W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 30 cm |
| Maximum Height (cm) | 138 cm |
| Minimum Height (cm) | 38 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Copper |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Copper |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |