52216-003 Gold 6 Light Ceiling Lamp with Ribbed Globe Glasses
52216-003 Gold 6 Light Ceiling Lamp with Ribbed Globe Glasses
€209.00
Ex Tax: €169.92
- Model: 52216-003
1238 views
Light bulb(s) not included
The elegant semi-flush boasts curved arms with ribbed glass shades and a beautiful soft gold finish.
| Product Info | |
| Product Code | 52216-003 |
| Maximum Wattage (W) | 40W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 48 cm |
| Height (cm) | 24 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 6 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |