55167-006 Satin Silver 3 Light over Island Fitting with with Ribbed Glass
New
Quick Dispatch
-30 %
55167-006 Satin Silver 3 Light over Island Fitting with with Ribbed Glass
Quick dispatch - Info
Products marked as QUICK DISPATCH are in stock and ready for priority processing, with an estimated delivery time of 1 to 3 days.
€137.90
€197.00
You save: €59.10
Ex Tax: €112.11
- Model: 55167-006
4 views
Light bulb(s) not included
This charming three-light bar pendant is made of holothane-style glass shades. This satin silver fitting is ideal for a kitchen or dining area. The solid bar provides an industrial feel to the otherwise traditional item.
| Product Info | |
| Product Code | 55167-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Maximum Height (cm) | 120 cm |
| Width (cm) | 31 cm |
| Length (cm) | 103 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 3 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |
| Quick Dispatch | |
| Product Eligible For Quick Dispatch | Yes |