59037-003 Chrome 5 Light Semi-Flush with Clear Glasses
59037-003 Chrome 5 Light Semi-Flush with Clear Glasses
€335.00
Ex Tax: €272.36
- Model: 59037-003
780 views
Light bulb(s) not included
This is a semi flush ceiling light featuring glass shades with a retro look resting on a complementing satin chrome frame and glass. This is part of a range which also features a similarly styled wall light.
| Product Info | |
| Product Code | 59037-003 |
| Maximum Wattage (W) | 40W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 60 cm |
| Height (cm) | 39 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 5 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |