6020-003 Brushed Aluminum 12 Light Pendant with Twist Ribbons
-20 %
6020-003 Brushed Aluminum 12 Light Pendant with Twist Ribbons
Day
Hour
Min
Sec
€1,072.81
€1,341.00
You save: €268.19
Ex Tax: €872.20
- Model: 6020-003
1671 views
Light bulb(s) not included
The 12 light pendant features twirling ribbons of brushed aluminum around a polished chrome frame. Is adjustable for height at point of installation and, being 65cm in diameter, would make a real statement in large modern hallways or kitchens. Matching products are available.
| Product Info | |
| Product Code | 6020-003 |
| Maximum Wattage (W) | 25W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 80 cm |
| Maximum Height (cm) | 250 cm |
| Minimum Height (cm) | 80 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 12 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |