61952-006 Dark Grey & White LED Post 4000K
IP-44
-20 %
61952-006 Dark Grey & White LED Post 4000K
Day
Hour
Min
Sec
€152.83
€191.00
You save: €38.17
Ex Tax: €124.25
- Model: 61952-006
797 views
This big post consists of a flat base with bolt holes, projecting upwards is a tubular body with a shade on top. The shade is dome shaped with a dark grey finished framework and opal white diffusers. All of the frameworks are made from die cast aluminium.
| Product Info | |
| Product Code | 61952-006 |
| Maximum Wattage (W) | 15W |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 73 cm |
| Width (cm) | 17 cm |
| Length (cm) | 17 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | G |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Natural White |
| Lumens Output | 538 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver, White |
| Shade / Diffuser Material | Metal, Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Mains Operated |