63814-001 Antique Brass 4 Light Sputnik Semi-Flush with Champagne Crystal
-15 %
63814-001 Antique Brass 4 Light Sputnik Semi-Flush with Champagne Crystal
Day
Hour
Min
Sec
€502.33
€591.00
You save: €88.67
Ex Tax: €408.40
- Model: 63814-001
1106 views
Light bulb(s) not included
This starburst collection combines depth and scale into dramatic lighting design, with the heritage of antique brass and high quality tinted cut champagne triangular prism glass shards.
| Product Info | |
| Product Code | 63814-001 |
| Maximum Wattage (W) | 40W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 80 cm |
| Height (cm) | 27.8 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 4 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Antique Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Amber / Champagne, Antique Brass |
| Shade / Diffuser Material | Crystal, Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |