65036-003 Black Wall Lamp with Clear Ribbed Glass
IP-44
-20 %
65036-003 Black Wall Lamp with Clear Ribbed Glass
Day
Hour
Min
Sec
€177.61
€222.00
You save: €44.39
Ex Tax: €144.40
- Model: 65036-003
838 views
Light bulb(s) not included
This IP44 wall light follows the latest in bathroom trends with black metalwork and a soft industrial look of reeded glass. This sleek wall light looks great on either side of a mirror above a sink, but can also be used elsewhere in the house and even outside. This bathroom light is IP44 rated and so is suitable for use in bathroom zones 1 & 2.
| Product Info | |
| Product Code | 65036-003 |
| Maximum Wattage (W) | 60W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 9 cm |
| Height (cm) | 28 cm |
| Width (cm) | 15 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Mains Operated |