67637-005 White CCT Flush with White Diffuser Ø 33 cm
67637-005 White CCT Flush with White Diffuser Ø 33 cm
Day
Hour
Min
Sec
€122.40
€144.00
You save: €21.60
Ex Tax: €99.51
- Model: 67637-005
8 views
Illuminate your bathroom in style with this LED flush. Rated IP44, this white bathroom lighting is designed to withstand moisture. Colour selectable with the switch on the back of the fitting; choose from 3000K/4000K/6500K. LEDs use up to 75% less energy and last up to 20 times longer than incandescent bulbs. This stunning design will be a striking display for modern or contemporary bathrooms and is especially suitable for bathrooms with low ceilings. Matching products are available.
| Product Info | |
| Product Code | 67637-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 18W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 33 cm |
| Height (cm) | 6.3 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White , Day Light , Natural White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 1870 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Extras | CCT - Colour Changing Technology |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Mains Operated |