68711-045 Outdoor White LED Bollard
IP-65
-15 %
68711-045 Outdoor White LED Bollard
Day
Hour
Min
Sec
€185.30
€218.00
You save: €32.70
Ex Tax: €150.65
- Model: 68711-045
998 views
This outdoor bollard is made of a white colour metalwork finish. This item has a rating of IP65, meaning it is fully splashproof and suitable for use in a garden or patio. This simple design provides bright illumination and is perfect for modern or contemporary outdoor settings, making this an ideal choice for illuminating your garden at night.
| Product Info | |
| Product Code | 68711-045 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 16 cm |
| Height (cm) | 80 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | G |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White |
| Lumens Output | 400 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | White |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP65 |
| Switch Type | Mains Operated |