71445-003 Satin Chrome Semi Flush with Clear Dimple Glass
71445-003 Satin Chrome Semi Flush with Clear Dimple Glass
€114.00
Ex Tax: €92.68
- Model: 71445-003
925 views
Light bulb(s) not included
The Semi-Flush Satin Chrome and Glass is a beautiful semi-flush fitting with a natural looking dimple glass shade and matching metal trim. The semi-flush is suitable for an entryway, dining room or anywhere a little style is needed. The semi-flush takes a single E27 (ES) bulb (not supplied).
| Product Info | |
| Product Code | 71445-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 22 cm |
| Height (cm) | 22 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |