73485-045 Gold 6 Light Pendant with Clear Rods
73485-045 Gold 6 Light Pendant with Clear Rods
Day
Hour
Min
Sec
€573.73
€675.00
You save: €101.27
Ex Tax: €466.45
- Model: 73485-045
619 views
Light bulb(s) not included
The 6 light Pendant has a gold ceiling plate and frame and is finished with decorative clear glass rods spread around. With its simple and elegant design, it adds a lovely finish to any room. This stunning design will be a striking display for modern or contemporary decor. Matching items available.
| Product Info | |
| Product Code | 73485-045 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 58 cm |
| Maximum Height (cm) | 132.5 cm |
| Minimum Height (cm) | 62 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 6 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, Gold |
| Shade / Diffuser Material | Glass, Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |