73486-045 Gold 2 Light Wall Lamp with Clear Rods
73486-045 Gold 2 Light Wall Lamp with Clear Rods
Day
Hour
Min
Sec
€154.67
€182.00
You save: €27.33
Ex Tax: €125.75
- Model: 73486-045
559 views
Light bulb(s) not included
The elegant wall light with a gold frame and glass rods gives a slightly glamorous feel. The grand proportions of this wall light make it suitable for use in grand hallways, staircases or even in a boutique-style bedroom. It was designed to complement the Frame semi-flush or pendant for carrying the scheme across rooms or up a staircase.
| Product Info | |
| Product Code | 73486-045 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 12.5 cm |
| Height (cm) | 46.2 cm |
| Width (cm) | 10.4 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 2 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, Gold |
| Shade / Diffuser Material | Glass, Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |