74680-003 Aged Brass 15 Light Chandelier with Clear Glass Rods
74680-003 Aged Brass 15 Light Chandelier with Clear Glass Rods
€5,683.00
Ex Tax: €4,620.33
- Model: 74680-003
2 views
Light bulb(s) not included
A combination of an aged brass frame with thick glass rods gives an industrial edge to this glamorous three-tier chandelier. The grand proportions of this fitting are matched by a large four-light wall bracket, perfect for continuing the scheme across rooms or up a staircase. Fitted with a 2m stainless steel cable suspension system which is adjustable on installation, allowing a maximum drop of just over 4metres. Due to the weight of this fitting, we suggest you check that the location of the fitting has adequate strength and, if in any doubt, consult a professional installer.
| Product Info | |
| Product Code | 74680-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 65 cm |
| Maximum Height (cm) | 420 cm |
| Minimum Height (cm) | 170 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 15 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |