74681-003 Aged Brass 4 Light Wall Lamp with Clear Glass Rods
74681-003 Aged Brass 4 Light Wall Lamp with Clear Glass Rods
€356.00
Ex Tax: €289.43
- Model: 74681-003
3 views
Light bulb(s) not included
The statement wall light, with an aged brass frame and thick glass rods, gives a slight industrial feel to this glamorous chandelier. The grand proportions of this wall light make it suitable for use in great hallways, staircases or even in a boutique-style bedroom. It was designed to complement the 3-tier chandelier, perfect for carrying the scheme across rooms or up a staircase.
| Product Info | |
| Product Code | 74681-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 9 cm |
| Height (cm) | 42 cm |
| Width (cm) | 25 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 4 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |