75444-006 Bronze LED Flush
75444-006 Bronze LED Flush
Day
Hour
Min
Sec
€26.32
€31.00
You save: €4.68
Ex Tax: €21.40
- Model: 75444-006
656 views
Crafted for low ceilings, this sleek flush mount light combines a minimalist design with a warm bronze finish and a white diffuser. It bathes your space in a soft, inviting glow, creating the perfect atmosphere for relaxation or focus.
| Product Info | |
| Product Code | 75444-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 12W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 25 cm |
| Height (cm) | 4 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 867 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brown / Bronze |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |