75496-006 Black Post with Clear Diffuser
75496-006 Black Post with Clear Diffuser
Day
Hour
Min
Sec
€74.42
€93.00
You save: €18.58
Ex Tax: €60.50
- Model: 75496-006
217 views
Light bulb(s) not included
Illuminate your outdoor space in style with this modern cage post light. Crafted from weather-resistant black metal and polycarbonate, this IP44-rated fixture is built to withstand the elements. The captivating cage design casts a warm glow, adding a touch of contemporary charm to your entryway, driveway, or patio.
| Product Info | |
| Product Code | 75496-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 101 cm |
| Width (cm) | 16 cm |
| Length (cm) | 26 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Mains Operated |