75533-006 Pink Glass Table Lamp with Natural Linen Shade
75533-006 Pink Glass Table Lamp with Natural Linen Shade
€153.00
Ex Tax: €124.39
- Model: 75533-006
463 views
Light bulb(s) not included
Rich recycled amethyst glass form the base of this beautiful statement table lamp. With a tactile ribbed effect, this lamp is topped with a natural linen shade complementing its design perfectly. Shop the Amethyst Pink Glass Table Lamp with Linen Shade today.
| Product Info | |
| Product Code | 75533-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 33 m |
| Height (cm) | 53 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Other |
| Frame / Base Material | Glass |
| Shade / Diffuser Colour | Beige |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |