75537-005 Satin Brass 12 Light Chandelier with Slate Glass Style
75537-005 Satin Brass 12 Light Chandelier with Slate Glass Style
Day
Hour
Min
Sec
€1,319.97
€1,650.00
You save: €330.03
Ex Tax: €1,073.15
- Model: 75537-005
30 views
Light bulb(s) not included
This pendant has a satin brass metal finish and a slate glass shade. Suitable for use with LED bulbs. Its simple and elegant design adds a lovely finish to any room. Add this beautiful design to any type of home. Matching items are available.
| Product Info | |
| Product Code | 75537-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 65 cm |
| Maximum Height (cm) | 270 cm |
| Minimum Height (cm) | 80 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 12 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |