75540-005 Satin Brass 8 Light Lantern Pendant with Decorative Glass
75540-005 Satin Brass 8 Light Lantern Pendant with Decorative Glass
Day
Hour
Min
Sec
€768.01
€960.00
You save: €191.99
Ex Tax: €624.40
- Model: 75540-005
61 views
Light bulb(s) not included
This stunning 8-light lantern pendant is the perfect way to add a touch of elegance and sophistication to any room. The satin brass finish with textured glass is both timeless and stylish. The lantern shape creates a soft, cosy and inviting atmosphere. It is height-adjustable, and also matching products are available. This pendant light is perfect for a variety of settings, including dining rooms, living rooms, bedrooms, and hallways.
| Product Info | |
| Product Code | 75540-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 65 cm |
| Maximum Height (cm) | 129 cm |
| Minimum Height (cm) | 29 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 8 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, Brass |
| Shade / Diffuser Material | Glass, Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |