75551-005 Chrome 5 Light Semi Flush with Crystal
75551-005 Chrome 5 Light Semi Flush with Crystal
€630.00
Ex Tax: €512.20
- Model: 75551-005
5 views
Light bulb(s) not included
The 5-light crystal semi-flush is the perfect statement ceiling light for an entrance hall or living room. With a beautiful coffin crystal complemented by a perfectly proportioned metal frame in chrome. This impressive piece will be the talking point of any party and looks great in the daylight but spectacular at night.
| Product Info | |
| Product Code | 75551-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 3.5W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 48 cm |
| Height (cm) | 47 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 5 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Crystal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |