75630-005 Black & Brass Pendant Ø 38 cm
75630-005 Black & Brass Pendant Ø 38 cm
€150.00
Ex Tax: €121.95
- Model: 75630-005
5 views
Light bulb(s) not included
This single pendant light is black and has a brass-coloured inner surface with three round metal lampshades hung from a brass canopy. Due to the elegant look of the pendant light, it fits perfectly into modern interiors and is a stunning centrepiece for the living room or above the dining room table. The product has an E27 lamp holder and requires 1 x E27 lightbulb, which is not included.
| Product Info | |
| Product Code | 75630-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 38 cm |
| Maximum Height (cm) | 172 cm |
| Minimum Height (cm) | 22 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Brass |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |