75632-005 Black Pendant Ø 30 cm
75632-005 Black Pendant Ø 30 cm
€120.00
Ex Tax: €97.56
- Model: 75632-005
5 views
Light bulb(s) not included
This single pendant light is black and has a brass-coloured inner surface with three round metal lampshades hung from a black metal canopy. Due to the elegant look of the pendant light, it fits perfectly into modern interiors and is a stunning centrepiece for the living room or above the dining room table. The product has an E27 lamp holder and requires 1 x E27 lightbulb, which is not included.
| Product Info | |
| Product Code | 75632-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 30 cm |
| Maximum Height (cm) | 172 cm |
| Minimum Height (cm) | 20 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Black |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |