78667-001 Aged Brass Wall Lamp with Vintage White Shade
78667-001 Aged Brass Wall Lamp with Vintage White Shade
Day
Hour
Min
Sec
€72.00
€90.00
You save: €18.00
Ex Tax: €58.54
- Model: 78667-001
6 views
Light bulb(s) not included
A multiple stepped wall light with an understated T shape arm. Perfect for many areas of your home, finished in brushed aged brass; completed with our vintage & almond white 20cm shade for a classic look.
- The recommended bulb for this fitting is a B22 golf ball or candle shape.
| Product Info | |
| Product Code | 78667-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 24.5 cm |
| Height (cm) | 38.5 cm |
| Width (cm) | 20 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | B22 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |