78967-006 Gold LED Pendant with Natural Bamboo
78967-006 Gold LED Pendant with Natural Bamboo
€109.50
€146.00
You save: €36.50
Ex Tax: €89.02
- Model: 78967-006
7 views
Add natural elegance to any living area or hallway with this stunning 2-ring pendant. Crafted using natural bamboo and gold metal, this eye-catching pendant will be a statement feature in any room. Height adjustable, this pendant can be modified to work in any room.
| Product Info | |
| Product Code | 78967-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 12W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 50 cm |
| Maximum Height (cm) | 125 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 1510 lm |
| Number of Lights | 2 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White, Wooden |
| Shade / Diffuser Material | Wood, Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |