79087-006 Latte Up & Down Wall Lamp
79087-006 Latte Up & Down Wall Lamp
Day
Hour
Min
Sec
€42.50
€50.00
You save: €7.50
Ex Tax: €34.55
- Model: 79087-006
30 views
Wall Lamp offers a strong visual presence while maintaining a minimal footprint. Its cylindrical form is expertly crafted from aluminium with a refined latte finish, adding modern elegance to any space. The fixture features distinctive dual-directional lighting, casting layered illumination both upwards and downwards. With full dimming capability using a compatible wall dimmer and dimmable bulbs, it allows you to adjust the light precisely to suit any mood or moment throughout your day.
Recommended bulb for this fitting is a GU10 mini shape.
| Product Info | |
| Product Code | 79087-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 5W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 6.4 cm |
| Height (cm) | 25.4 cm |
| Width (cm) | 6.2 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | Other |
| Number of Lights | 2 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brown / Bronze |
| Frame / Base Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |