79220-006 Navy Ceramic Table Lamp with Navy Velvet Shade
- Model: 79220-006
Light bulb(s) not included
Add sculptural elegance to your space with this striking navy ceramic table lamp, featuring a ribbed cylindrical base that creates beautiful textural interest. The glossy ceramic finish catches light beautifully, while the coordinating navy velvet drum shade creates a sophisticated tonal look that's both contemporary and timeless. This sculptural lamp suits coastal, modern, and traditional interiors beautifully. The rich navy tones work brilliantly with both light and dark colour schemes, complementing neutral furniture, enhancing dark wood pieces and brass accents, and working beautifully alongside antique furniture and layered fabrics. Ideal for bedside tables, console tables, or reading corners where you want to add depth and sophistication.
| Product Info | |
| Product Code | 79220-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 22 cm |
| Height (cm) | 39.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Other |
| Frame / Base Material | Ceramic |
| Shade / Diffuser Colour | Blue |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |