79265-006 Matt Gold 3 Light LED over Island Fitting with White Confetti Glass
79265-006 Matt Gold 3 Light LED over Island Fitting with White Confetti Glass
Day
Hour
Min
Sec
€260.08
€306.00
You save: €45.92
Ex Tax: €211.45
- Model: 79265-006
46 views
Add warmth and character to your interior with this striking bar pendant, featuring three spherical shades crafted from distinctive confetti glass. The speckled texture creates mesmerising light patterns, while gold metal accents add a refined touch. Integrated LED technology provides energy-efficient warm white light that beautifully enhances the glass detailing. Ideal for dining areas, kitchen islands, or living rooms, this pendant brings a stylish blend of personality and elegance to any space.
| Product Info | |
| Product Code | 79265-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 25W |
| Dimensions | |
| Maximum Height (cm) | 150 cm |
| Width (cm) | 25 cm |
| Length (cm) | 115 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 2380 lm |
| Number of Lights | 3 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |